«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան բացեց իր դռները
Այսօր, ավելի քան երբևէ, մարդկությանը հուզում է սննդի անվտանգությունն ու դեղերի որակը: Հայաստանը գտնվում է բարդ աշխարհաքաղաքական տարածաշրջանում և այս խնդիրների լուծումը մեր երկրի համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
«Եթե ինձ ասեին թվեք առաջին տասը կարևոր ծրագրերը` առողջ և անվտանգ հասարակություն ունենալու համար, ապա միանշանակ այդ ցանկում կհայտնվեր սննդի և դեղերի անվտանգությունն ապահովող կառույցը` եկեղեցու, բանակի, դպրոցի կողքին», - այսպես է մեկնաբանում Լևոն Հակոբյանը, ով հիմնադիրն է «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ի:
Թերևս սա է պատճառը, որ ծնվեց փորձարկման լաբորատորիա կառուցելու գաղափարը և արդյունքում այս աննախադեպ ծրագիրն այսօր արդեն իրականություն է: Պետք է նշել, որ այս լաբորատոր համալիրը նախ և առաջ ազգանվեր գործ է և ապա միայն բիզնես ծրագիր:
Լաբորատորիայի նպատակն է իր բազմաբնույթ հնարավորություններն օգտագործել ի նպաստ մեր հայրենակիցների առողջության և մեր հայրենիքի ազգային անվտանգության ապահովման գործին:
Լաբորատոր համալիրը մեկ տանիքի տակ ներառում է՝
Լաբորատորիան գտնվում է Կոտայքի մարզում՝ էկոլոգիապես մաքուր գոտում, հագեցած է գերժամանակակից սարքավորումներով, բարձրակարգ մասնագետներով և հնարավորություն ունի կատարելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան փորձարկումներ՝ հակաբիոտիկների մնացորդային քանակների, ամինաթթուների, վիտամինների, հորմոնների, ներկանյութերի, շաքարների, լիպիդների, օրգանական և ճարպաթթուների, թունաքիմիկատների, ստերոիդների, միջատասպանների, կոնսերվանտների, համային և այլ հավելումների, կայունացուցիչների, միկրո և մակրո տարրերի, ծանր մետաղների, ինչպես նաև մանրէաբանական մաքրության որոշում:
Նման կառույցը մեր երկրում կնպաստի ինչպես հայրենական արտադրանքի արտահանման ծավալների խթանմանը, այնպես էլ որակյալ ու անվտանգ սննդամթերքի և դեղորայքի ներկրմանը:

Аналитическая лаборатория ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" открывает свои двери
Сегодня, как никогда, человечество обеспокоено безопасностью пищевых продуктов и качеством лекарств. Армения находится в сложном геополитическом регионе, и решение этих проблем имеет стратегическое значение для нашей страны.
«Если бы меня попросили перечислить первые десять важных проектов, направленных на то, чтобы иметь здоровое и безопасное общество, то определенно рядом с церковью, армией и школой оказалась бы структура по контролю за безопасностью продуктов и лекарств» - так выразил свою точку зрения основатель ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» Левон Акопян.
Именно по этой причине возникла идея создать испытательную лабораторию и в результате этот беспрецедентный проект уже стал реальностью. Следует отметить, что создание этого лабораторного комплекса в первую очередь является патриотическим делом, направленным на благо Армении, и лишь во вторую - бизнес-планом.
Целью лаборатории является использование ее разнообразных возможностей в интересах здоровья наших соотечественников и национальной безопасности нашей родины.
Лабораторный комплекс включает в себя лаборатории
Лаборатория расположена в экологически чистом районе - Котайкской области, оснащена сверхсовременным оборудованием, все исследования осуществляют высокопрофессиональными специалистами, в результате чего в лаборатории проводятся испытания, соответствующие международным требованиям, в том числе - определение аминокислот, витаминов, гормонов, остаточных количеств антибиотиков, красителей, сахаров, липидов, органических и жирных кислот, пестицидов, стероидов, инсектицидов, консервантов, ароматизаторов и других добавок, стабилизаторов, микро и макроэлементов, тяжелых металлов, а также определение микробиологической чистоты.
Наличие подобной структуры способствует увеличению объемов экспорта в нашей стране, а также импорту высококачественных и безопасных продуктов питания и лекарств.