«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան բացեց իր դռները
Այսօր, ավելի քան երբևէ, մարդկությանը հուզում է սննդի անվտանգությունն ու դեղերի որակը: Հայաստանը գտնվում է բարդ աշխարհաքաղաքական տարածաշրջանում և այս խնդիրների լուծումը մեր երկրի համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
«Եթե ինձ ասեին թվեք առաջին տասը կարևոր ծրագրերը` առողջ և անվտանգ հասարակություն ունենալու համար, ապա միանշանակ այդ ցանկում կհայտնվեր սննդի և դեղերի անվտանգությունն ապահովող կառույցը` եկեղեցու, բանակի, դպրոցի կողքին», - այսպես է մեկնաբանում Լևոն Հակոբյանը, ով հիմնադիրն է «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ի:
Թերևս սա է պատճառը, որ ծնվեց փորձարկման լաբորատորիա կառուցելու գաղափարը և արդյունքում այս աննախադեպ ծրագիրն այսօր արդեն իրականություն է: Պետք է նշել, որ այս լաբորատոր համալիրը նախ և առաջ ազգանվեր գործ է և ապա միայն բիզնես ծրագիր:
Լաբորատորիայի նպատակն է իր բազմաբնույթ հնարավորություններն օգտագործել ի նպաստ մեր հայրենակիցների առողջության և մեր հայրենիքի ազգային անվտանգության ապահովման գործին:
Լաբորատոր համալիրը մեկ տանիքի տակ ներառում է՝
Լաբորատորիան գտնվում է Կոտայքի մարզում՝ էկոլոգիապես մաքուր գոտում, հագեցած է գերժամանակակից սարքավորումներով, բարձրակարգ մասնագետներով և հնարավորություն ունի կատարելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան փորձարկումներ՝ հակաբիոտիկների մնացորդային քանակների, ամինաթթուների, վիտամինների, հորմոնների, ներկանյութերի, շաքարների, լիպիդների, օրգանական և ճարպաթթուների, թունաքիմիկատների, ստերոիդների, միջատասպանների, կոնսերվանտների, համային և այլ հավելումների, կայունացուցիչների, միկրո և մակրո տարրերի, ծանր մետաղների, ինչպես նաև մանրէաբանական մաքրության որոշում:
Նման կառույցը մեր երկրում կնպաստի ինչպես հայրենական արտադրանքի արտահանման ծավալների խթանմանը, այնպես էլ որակյալ ու անվտանգ սննդամթերքի և դեղորայքի ներկրմանը:

Analytical laboratory of "FDA Laboratory" LLC opens the doors
Today, more than ever, humanity is concerned about food safety and the quality of medicines. Armenia is located in a complicated geopolitical region, and the solution of these problems is of strategic importance for our country.
"If I were asked to list the first ten major projects aimed at having a healthy and safe society, then definitely next to the church, army and school would be a structure of control the safety of products and medicines" - so reiterated his view the founder of "FDA Laboratory" LLC  Levon Hakobyan.
It is for this reason, that the idea to constitute a testing laboratory and as a result this unprecedented project is already a reality. It should be noted, that the creation of this laboratory complex is at first a patriotic cause for the benefit of Armenia, and only at the second - a business plan.
The purpose of the laboratory is to use of a variety of special opportunities in the interests of the health of our compatriots and the national security of our homeland.
This complex comprises the following laboratories:
The laboratory is located in ecologically clean area - Kotayk region. It is equipped with super-modern equipment, all research is carried out by highly professional specialists, as a result of which the laboratory preforms tests, that meet international requirements, including the determination of amino acids, vitamins, hormones, residual amounts of antibiotics, dyes, sugars, lipids, organic and fatty acids, pesticides, steroids, insecticides, preservatives, flavorings and other additives, stabilizers, micro and macro elements, heavy metals, and also the studies on microbiological purity.
The existence of such а structure contributing to an increase of export amounts in our country, as well as the import of high-quality and safe food and medicines.