ԵՏՀ նախարար Վալերի Կորեշկովի այցը «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիա
2013թ.-ի մայիսի 23-ին, ԵՏՀ (Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողով) նախարար Վալերի Կորեշկովը, Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, այցելեց նաև «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիա:
Ուղեկցող պատվիրակության հետ միասին նա ծանոթացավ լաբորատորիայի գերժամանակակից սարքավորումների հնարավորություններին և գործառույթներին:
Վ. Կորեշկովը, ով 14 տարի եղել է ստանդարտացման, չափագիտության և հավաստագրման (երեք հիմնական գործիքները, որոնց վրա հիմնված է որակի ապահովման և վերահսկման գործունեությունը) կոմիտեի նախագահը, հետևյալ կերպ գնահատեց լաբորատորիայի հնարավորությունները.
«Սա գերազանց լաբորատոր համալիր է, որը հսկայական ներուժ ունի Հայաստանի հանրապետությանը ծառայելու համար և այս ձեռքբերումը անհրաժեշտ է հնարավորին չափ արագ կերպով օգտագործել՝ բնակչությանը մատակարարվող սննդի անվտանգության և առողջության պահպանման համար: Նոր սկզբունքային մոտեցումները, ժամանակակից սարքավորումները և արհեստավարժ աշխատակազմը նախադրյալներ են ստեղծում միջազգային ճանաչման, արտահանման և տեղական արտադրողների մրցունակության համար»:

Визит министра ЕЭК Валерия Корешкова в ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория"
23 мая 2013г. министр ЕЭК (Евразийская Экономическая Комиссия) Валерий Корешков, в рамках рабочей поездки в Армению, посетил аналитическую лабораторию  ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория"
Он, с сопровождающей его делегацией, ознакомился с возможностями и функциями суперсовременного оборудования ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория".
Вот как В. Корешков, человек, который 14 лет был председателем Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации (три основных инструмента, на которых основывается деятельность по обеспечению качества и контроль качества), оценил возможности лаборатории:
"Это прекрасный лабораторный комплекс с большими возможностями для работы на благо Республики Армения и это достояние необходимо в ускоренном порядке использовать для обеспечения здоровья и безопасного питания населения. Новые концептуальные подходы, современное оборудование и компетентный персонал открывают возможности международного признания и обеспечения экспорта, конкурентоспособности отечественных производителей".