Տեղական լաբորատորիաների հանդիպումը «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ում
«Էկոգլոբ ՍՊԸ»-ն Գերմանիայի Ֆիզիկատեխնիկական դաշնային տեսչության (PTB Ազգային չափագիտական ինստիտուտ) Միջազգային տեխնիկական համագործակցության (International Technical Cooperation) ծրագրի շրջանակներում 2013թ. նոյեմբերի 8-ին կազմակերպեց լաբորատորիաների ցանցի հերթական հանդիպումը, որն այս անգամ տեղի ունեցավ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայում:
Կոնֆերանսը վարում էր վերոնշյալ ծրագրի կողմից հրավիրված միջազգային փորձագետ, PTB ներկայացուցիչ Քրիստի Ֆրյոզեն:
Ներկա էին ՀՀ մի շարք լաբորատորիաների նեկայացուցիչներ. Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի լաբորատորիա, «Նարեկ» գիտահետազոտական կենտրոնի լաբորատորիա, «Մավաս Գրուպ», «Ստանդարտ դիալոգ», «Դարմանթեստ լաբորատորիս» և այլն:
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր քննարկել արդի խնդիրները, որոնք առկա են գրեթե բոլոր լաբորատորիաներում, գտնել դրանց լուծումները և կարճ ժամանակահատվածում փորձել իրականացնել դրանք: Մասնավորապես քննարկվող հարցերից էր լաբորատորիաների ստանդարտ լուծույթների, գազերի, մանրէաբանական միջավայրերի և նման այլ որակյալ ու մատչելի պարագաների ձեռքբերման խնդիրը:

Встреча местных лабораторий в ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория"
8 ноября 2013 года ООО "Экоглоб" в рамках проекта Международного Технического Сотрудничества (International Technical Cooperation) Физико - Технического Федеративного Ведомства (Национальный Институт Метрологии PTB) Германии организовало очередную встречу сети лабораторий, которая в этот раз состоялась в аналитической лаборатории ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория".
Конференцию вела международный эксперт, представитель PTB Кристи Фрëзе.
В совещании приняли участие представители ряда лабораторий Армении: лаборатория Национального института стандартов, лаборатория научно-исследовательского центра "Нарек", "Мавас Груп", "Стандарт Диалог", "Дармантест лабораторис" и т.д.
Основной целью встречи было обсуждение текущих проблем, существующих почти во всех лабораториях и пути решения этих проблем. В частности, в ходе обсуждения были рассмотрены вопросы приобретения качественных и доступных стандартных растворов, газов, микробиологических сред и т.д.