Հերթական դասընթացն արտերկրում
2016 թվականի փետրվարի 15-26-ը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Իդշտայն քաղաքի Ֆրեզենիուսի համալսարանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության չափագիտության ազգային գործակալության ֆինանսավորմամբ կայացած հերթական ուսուցողական դասընթացին իր մասնակցությունն ունեցավ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի անալիտիկ քիմիայի ավագ մասնագետը:
Դասընթացը վերաբերում էր ջրում և կարտոֆիլում սարքավորումներով պեստիցիդների մնացորդային քանակությունների որոշմանը, ինչպես նաև ELISA մեթոդով աֆլատոքսինների որոշմանը:
Ուսուցումը բավականին հետաքրքիր և արդյունավետ էր, ինչը հնարավորություն ընձեռեց մեր մասնագետին բարելավելու իր գիտելիքները և կարողությունները՝ համապատասխան ոլորտներում, իսկ ձեռքբերած գիտելիքներն ու փորձը կկիրառվեն նաև հետագա աշխատանքներում, ինչպես նաև կփոխանցվեն լաբորատորիայի մյուս մասնագետներին ևս:

Очередной обучающий курс за рубежом
15-26 февраля 2016 года в немецком университете прикладных наук Фрезениуса в Идштаде при финансовой поддержке Национального института метрологии Федеративной Республики Германия (PTB) состоялся очередной обучающий курс, в котором принял участие также химик-аналитик аналитической лаборатории  ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория».
Тренинг был посвящен GC-MS и LC-MS/MS методикам определения остаточных количеств пестицидов в воде и картофеле, а также детекции афлатоксинов методом ELISA.
Этот интересный и продуктивный курс позволил нашему специалисту углубить свои знания и навыки в соответствующей области, применять приобретенные знания и опыт в своей дальнейшей работе, а также передать их другим специалистам лаборатории.