«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի նոր ձեռքբերումը
«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան, հավատարիմ մնալով իր բազմապրոֆիլ ու նորարարական մոտեցումներին,  շատ կարևոր քայլ կատարեց վեցվալենտ քրոմի որոշման նոր եղանակի մշակման գործում:
Վեցվալենտ քրոմը կարող է հանդիպել տարբեր միջավայրերում՝ հողում, ջրում, ցեմենտի մեջ և այլն: Այն կիրառվում է տարբեր արտադրություններում՝ պողպատի, տեքստիլ ներկերի, փայտի կոնսերվանտների, կաշվի վերամշակման և այնպիսի գործընթացներում, ինչպիսիք են գալվանական քրոմացումը և պողպատի եռակցումը: Արդեն իսկ պարզ է, որ շրջակա միջավայրի վեցվալենտ քրոմով աղտոտվելու ռիսկերը բավականաչափ մեծ են:
Վեցվալենտ քրոմը քաղցկեղածին թունավոր նյութ է և դա է պատճառը, որ սահմանված են նորմատիվներ և յուրաքանչյուր երկիր իրականացնում է խիստ վերահսկողություն դրա նկատմամբ:
Օրինակ.՝ ԱՄՆ-ում թույլատրելի կոնցենտրացիան օդում կազմում է 5մկգ/մ3, իսկ ՌԴ-ում 1,5մկգ/մ3: Բավականաչափ արդիական է տարբեր միջավայրերում վեցվալենտ քրոմի արագ և որակյալ որոշումը:
«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան իր առջև դրել էր նման խնդիր և արդյունքում կարողացավ մշակել համապատասխան եղանակ: Աշխատանքներն իրականացվել են Եղվարդի ջրամբարի կառուցման հայ-ճապոնական համատեղ ծրագրի շրջանակներում, որի կարևորագույն պահանջներից մեկը ցեմենտ-բետոնե հատակից և պատվարից ջրամբարի ջուր մուտք գործող վեցվալենտ քրոմի պարունակության մոնիտորինգի իրականացումն էր:
Ստացված եղանակի ճշգրիտ լինելու փաստը և անալիզների արդյունքների հավաստիությունը հաստատվել են նույն փորձանմուշների  այլ եղանակներով Ճապոնիայում իրականացված անալիզների արդյունքներով: Սա նշանակում է, որ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի կողմից մշակված եղանակը կարելի է հաջողությամբ կիրառել համապատասխան ոլորտներում:

Новое достижение аналитической лаборатории ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория"
Оставаясь верной своим многопрофильным и новаторским подходам, аналитическая лаборатория ООО “ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория” сделала весьма важный шаг в направлении разработки новых методов определения 6-валентного хрома.
Шестивалентный хром встречается в различных средах - в почве и воде, цементе и т.д. Он также используется в различных производствах - стали, текстильных красок, консервантов древесины, при переработке кожи, также в таких производственных процессах, как гальваническое хромирование и сварка. Таким образом, становится ясно, что существует довольно высокий риск загрязнения окружающей среды 6-валентным хромом.
Шестивалентный хром является ядовитым канцерогенным веществом, в связи с чем установлены определенные нормативы и каждая страна над ними осуществляет особый контроль. Например, в США допустимая концентрация в воздухе составляет 5мкг/м3, а в Российской Федерации – 1,5мкг/м3.
Учитывая вышесказанное, разработка быстрых и качественных методик определения 6-валентного хрома в различных средах весьма актуальна. аналитическая лаборатория ООО “ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория”поставила перед собой подобную задачу и в результате сумела разработать соответствующий метод.
Работы проводились в рамках совместной армяно-японской программы построения Егвардского водохранилища, одним из важнейших условий которой является осуществление мониторинга содержания 6-валентного хрома, поступающего в воду из цементно-бетонного дна и ограждений водохранилища.
Точность разработанного метода и достоверность результатов анализа были подтверждены в Японии результатами анализа тех же проб, осуществленных другими способами.
Это значит, что разработанный аналитической лабораторией ООО “ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория” метод можно с успехом применять в соответствующих областях.