«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ-Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան՝ որպես Պետական Գրանցման գործընթաց իրականացնող
Հայաստանի Հանրապետությունը Մաքսային Միության անդամ երկիր է և ղեկավարվում է Մաքսային Միության Տեխնիկական Կանոնակարգերով և Որոշումներով:
Դա նշանակում է, որ ՀՀ-ն ի զորու է իրականացնելու «Պետական Գրանցում Պահանջող Արտադրատեսակների Գրանցման Գործընթացը»:
Գործընթացի իրականացման արդյունքում, արդեն իսկ գրանցված արտադրանքը հայտնվում է ՄՄ պետական գրանցման վկայագրերի միասնական գրանցամատյանում, ինչն էլ հիմք է հանդիսանում, որ տվյալ արտադրանքը կարող է իրացվել նաև Մաքսային Միության մյուս անդամ երկրներում:
Այսուհետ «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիան իրավասու է իրականացնելու Պետական Գրանցման Գործընթացը և հանձնել Պետական Գրանցման Վկայագիր` համաձայն ՄՄ ՏԿ և Որոշումների պահանջների, ինչպես նաև ՀՀ ԿՈ N 1339-Ն առ 22 դեկտեմբերի 2016թ. «Պարենային և ոչ պարենային արտադրանքի գրանցում իրականացնող իրավասու մարմիններ սահմանելու մասին» որոշում-կետ 1-ի:
Պետական գրանցում պահանջող մի շարք արտադրատեսակներ, մասնավորապես՝ կենսաակտիվ հավելումներ, մանկական սնունդ, ջուր (մանկական խմելու՝ շշալցված, բնական-հանքային, բուժիչ-սեղանի, բուժիչ-հանքային), հատուկ մասնագիտացված սնունդ՝ մարիզկների համար, կոսմետիկ միջոցներ` այդ թվում և մանկական, այսուհետ Պետական Գրանցման գործընթացը կանցնեն և Պետական Գրանցման Վկայագիր կստանան «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի կողմից:
«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ փորձարկման լաբորատորիայի կողմից մի շարք արտադրատեսակներ արդեն  անցել են գործընթացը և ստացել Պետական Գրանցման Վկայագրերը,  որոնց մասին վկայում է ՄՄ պետական գրանցման վկայագրերի միասնական գրանցամատյանը: Գրանցված արտասրատեսակներին կարող եք ծանոթանալ՝ անցնելով հետևյալ հղումով. https://www.eurasiancommission.org/ru/docs/Lists/List/vet_san_fito.aspx
Գործընթացի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար զանգահարել + (374 96) 35 00 01 հեռախոսահամարով:

Республика Армения является страной-членом Таможенного Союза и руководствуется Техническими Регламентами и Решениями ТС. Это значит, что РА имеет полномочия осуществлять регистрацию продукции, требующей государственной регистрации.
В результате этой процедуры уже зарегистрированная продукция оказывается в едином реестре свидетельств о государственной регистрации ТС, что является основанием для реализации этих продуктов также и на рынках других стран-членов Таможенного Союза.
В соответствии с требованиями решений и ТР ТС, а также пунктом 1 решения Правительства Республики Армения - РА РП N 1339-Н от 22 декабря 2016 года "О назначении уполномоченных органов, осуществляющих регистрацию продовольственной и непродовольственной продукции" аналитическая лаборатория ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" получила полномочия осуществлять процедуру государственной регистрации и выдавать Свидетельство о Государственной Регистрации.
Таким образом, ряд продукции, требующей государственной регистрации, в частности, биоактивные добавки, детское питание, вода (детская питьевая-бутилированная, природно-минеральная, лечебно-столовая, лечебно-минеральная), специализированная пищевая продукция для питания спортсменов, косметическая продукция в том числе детская, будут проходить процедуру государственной регистрации и получат Свидетельство о Государственной Регистрации от аналитической лаборатории ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория".
Аналитическая лаборатория ООО "ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория" уже осуществила регистрацию ряд продукции которые можно найти в едином реестре свидетельств о государственной регистрации ТС, с которым можно ознакомиться перейдя по ссылке: https://www.eurasiancommission.org/ru/docs/Lists/List/vet_san_fito.aspx