Համագործակցության կամուրջ
08/06/2018 թվականին Թբիլիսիի «Marriott» հյուրանոցի «King Giorgi & Mirian» սրահում տեղի ունեցավ Հայաստան-Վրաստան «Համագործակցության կամուրջ» բիզնես-միջոցառումը:
Միջոցառումը նախաձեռնել և իրականություն դարձրեցին «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն իր գործընկեր կազմակերպությունների՝ «Սերտիֆիկացում և Որակ» ՍՊԸ, «Տոնուս-Լես» ՍՊԸ, «Տոնուս-Լես Ջորջիա» ՍՊԸ-ի հետ:
Միջոցառման նպատական էր Հայաստան-Վրաստան բիզնես հարաբերություններին նոր զարկ տալը՝ հատկապես շեշտադրելով այն ծառայությունները, որոնք այսօր  պահանջված են հարևան երկրում:
Միջոցառմանը հրավիրված էին վրացական դեղագործական շուկայում հայտնի ընկերություններ՝ GEPHA Ltd, GMP Ltd, PSP Ltd, AVERSI Ltd, AVERSI Rational Ltd, Quality Lab Ltd, GEA Ltd, Neo Pharm Ltd, Bio Pharm Ltd, Global Test Ltd, Turmaznidze Ltd, Sakhalkho Ltd, Molisani Ltd, IMPLEX Ltd, TSSU Ltd, ամերիկյան՝ American Clinic-ի, ֆրնասիական՝ MERCK ընկերություններից ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Վրաստանի Առողջապահության Նախարարությունից հրավիրված հատուկ ներկայացուցիչներ:
«Услуги для наших грузинских партнеров» խորագիրը կրող շնորհանդեսի շրջանակներում «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն առաջարկեց իր տանիքի տակ գտնվող 2 լաբորատորիաների ծառայությունները՝ դեղերի որակի և կենսահամարժեքության փորձարկումներ և մանրէաբանական փորձարկումներ, ինչպես նաև ներկայացրեց Պետական Գրանցման Վկայականի տրմադարման ծառայությունները, որոնք շատ մեծ արձագանք գտան վրաց գործընկերների շրջանակում, քանի որ հանձինս «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ի, ով իրավասու է և ռեզիդենտ տրամադրելու Պետական Գրանցման Վկայական, կարող է ապահովել վրաց գործընկերների ելքը դեպի ԵԱՏՄ երկրների (Հայաստան, Ռուսաստան, Բելարուս, Ղազախստան, Ղրղզստան) շուկա:
«Սերտիֆիկացում և Որակ» ՍՊԸ-ն ներկայացրեց EAC հայտարարագրերի և սերտիֆիկատների տրամադրման ծառայությունները և ոլորտները, իսկ «Տոնուս-Լես» ընկերությունը ներկայացրեց իր «Պայմանագրային Հետազոտական Կազմակերպության» (CRO) ծառայությունները:
Հատկանշական է, որ վերոնշյալ բոլոր ծառայություններից օգտվելու դեպքում, անհրաժեշտություն չի լինի Հայաստան գալու, քանի որ Վրաստանում է գտնվում համգործակցությունների համար կամուրջ հանդիսացող ընկերությունը՝ «Տոնուս-Լես Ջորջիան»:
Միջոցառումը կազմակերպած բոլոր ընկերություններն էլ կարևորեցին Հայաստանի և Վրաստանի միջև առավել սերտ բիզնես հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, որոնք բխում է ոչ միայն մասնավոր ընկերությունների շահերից, այլև կարող են նոր խթան հանդիսանալ երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, նամանավանդ, որ Հայաստանը կարող է լինել այն երկիրը, ով կարող է Վրաստանի առջև բացել ԵԱՏՄ շուկան:

08 июня 2018 года в Тбилиси, в отеле «Tbilisi Marriott Hotel» в зале King Giorgi & King Mirian состо­ялось уникальное по своему значению армяно-грузинское бизнес-мероприятие «Мост сотрудничества».
Инициатором этого события стала аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория», воплотившая его в жизнь совместно с ООО «Сертификация и качество», ООО «Тонус-Лес» и ООО «Тонус-Лес Джорджия».
Целью мероприятия было обновление и развитие отношений между Арменией и Грузией, особенно в сфере тех услуг, которые сегодня весьма востребованы в Грузии, и, в частности, в области фармацевтики и лабораторных услуг.
На мероприятие были приглашены известные грузинские фармацевтические компании, такие как GEPHA Ltd, GMP Ltd, PSP Ltd, AVERSI Ltd, AVERSI Rational Ltd, Quality Lab Ltd, GEA Ltd, Neo Pharm Ltd, Bio Pharm Ltd, Global Test Ltd, Turmaznidze Ltd, Sakhalkho Ltd, Molisani Ltd, IMPLEX Ltd, TSSU Ltd, а также представители американской компании American Clinic, французской MERCK и представители Министерства Здравоохранения Грузии.
В рамках презентации «Услуги для наших грузинских партнеров» аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» предложила услуги 2-х своих лабораторий, осуществляющих анализ качества лекарственных средств и биоэквивалентности и  микробиологические исследования. Кроме того, присутствующим были представлены услуги по предоставлению Сертификата Государ­ственной Регистрации.
Эти услуги вызвали неподдельный интерес и нашли широкий отклик среди грузинских партнеров, так как аналитическая лаборатория ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» является резидентом страны-участницы ЕАЭС и уполномочена предоставлять Сертификат Государственной Регистрации, который может обеспечить выход грузин­ских партнеров на рынок Евразийского Экономического Союза (Армения, Россия, Беларусь, Казахстан, Киргизия).
ООО «Сертификация и качество» представило сферы и услуги предоставления EAC деклараций и сертификатов, а ООО «Тонус-Лес» представила услуги контрактно-исследовательской организации (CRO).
Следует подчеркнуть, что для того, чтобы воспользоваться представленными на бизнес-мероприятии услугами, нет необходимости приезжать в Армению, так как в Грузии расположено ООО «Тонус-Лес Джорджия», являющееся «Мостом сотрудничества».
Организаторы мероприятия придают важное значение всем перспективам развития тесных бизнес - отношений между Арменией и Грузией, которые не только учитывают потребности частных предприятий, но и могут стать новым стимулом для обеих стран, направленным на развитие экономических отношений, особенно принимая во внимание тот факт, что Армения может открыть перед Грузией рынок ЕАЭС.