Համագործակցության կամուրջ
08/06/2018 թվականին Թբիլիսիի «Marriott» հյուրանոցի «King Giorgi & Mirian» սրահում տեղի ունեցավ Հայաստան-Վրաստան «Համագործակցության կամուրջ» բիզնես-միջոցառումը:
Միջոցառումը նախաձեռնել և իրականություն դարձրեցին «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն իր գործընկեր կազմակերպությունների՝ «Սերտիֆիկացում և Որակ» ՍՊԸ, «Տոնուս-Լես» ՍՊԸ, «Տոնուս-Լես Ջորջիա» ՍՊԸ-ի հետ:
Միջոցառման նպատական էր Հայաստան-Վրաստան բիզնես հարաբերություններին նոր զարկ տալը՝ հատկապես շեշտադրելով այն ծառայությունները, որոնք այսօր  պահանջված են հարևան երկրում:
Միջոցառմանը հրավիրված էին վրացական դեղագործական շուկայում հայտնի ընկերություններ՝ GEPHA Ltd, GMP Ltd, PSP Ltd, AVERSI Ltd, AVERSI Rational Ltd, Quality Lab Ltd, GEA Ltd, Neo Pharm Ltd, Bio Pharm Ltd, Global Test Ltd, Turmaznidze Ltd, Sakhalkho Ltd, Molisani Ltd, IMPLEX Ltd, TSSU Ltd, ամերիկյան՝ American Clinic-ի, ֆրնասիական՝ MERCK ընկերություններից ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Վրաստանի Առողջապահության Նախարարությունից հրավիրված հատուկ ներկայացուցիչներ:
«Услуги для наших грузинских партнеров» խորագիրը կրող շնորհանդեսի շրջանակներում «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն առաջարկեց իր տանիքի տակ գտնվող 2 լաբորատորիաների ծառայությունները՝ դեղերի որակի և կենսահամարժեքության փորձարկումներ և մանրէաբանական փորձարկումներ, ինչպես նաև ներկայացրեց Պետական Գրանցման Վկայականի տրմադարման ծառայությունները, որոնք շատ մեծ արձագանք գտան վրաց գործընկերների շրջանակում, քանի որ հանձինս «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ի, ով իրավասու է և ռեզիդենտ տրամադրելու Պետական Գրանցման Վկայական, կարող է ապահովել վրաց գործընկերների ելքը դեպի ԵԱՏՄ երկրների (Հայաստան, Ռուսաստան, Բելարուս, Ղազախստան, Ղրղզստան) շուկա:
«Սերտիֆիկացում և Որակ» ՍՊԸ-ն ներկայացրեց EAC հայտարարագրերի և սերտիֆիկատների տրամադրման ծառայությունները և ոլորտները, իսկ «Տոնուս-Լես» ընկերությունը ներկայացրեց իր «Պայմանագրային Հետազոտական Կազմակերպության» (CRO) ծառայությունները:
Հատկանշական է, որ վերոնշյալ բոլոր ծառայություններից օգտվելու դեպքում, անհրաժեշտություն չի լինի Հայաստան գալու, քանի որ Վրաստանում է գտնվում համգործակցությունների համար կամուրջ հանդիսացող ընկերությունը՝ «Տոնուս-Լես Ջորջիան»:
Միջոցառումը կազմակերպած բոլոր ընկերություններն էլ կարևորեցին Հայաստանի և Վրաստանի միջև առավել սերտ բիզնես հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, որոնք բխում է ոչ միայն մասնավոր ընկերությունների շահերից, այլև կարող են նոր խթան հանդիսանալ երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, նամանավանդ, որ Հայաստանը կարող է լինել այն երկիրը, ով կարող է Վրաստանի առջև բացել ԵԱՏՄ շուկան:

Bridge of cooperation
Unique Armenian-Georgian business event called «Bridge of Cooperation» was held on June 8, 2018 in Tbilisi, at the King Giorgi & King Mirian hall of «Tbilisi Marriott Hotel».
The event has been initiated by the analytical laboratory «FDA Laboratory» LLC together with «Certification and Quality» LLC, «Tonus-Les» LLC and «Tonus-Les Georgia» LLC.
The aim of the event was the renovation and development of business relations between Armenia and Georgia, especially in the field of the services that are in high demand in Georgia today, particularly, in the pharmaceutical field and laboratory services.
Famous Georgian pharmaceutical companies were invited to the business event, including GEPHA Ltd, GMP Ltd, PSP Ltd, AVERSI Ltd, AVERSI Rational Ltd, Quality Lab Ltd, GEA Ltd, Neo Pharm Ltd, Bio Pharm Ltd, Global Test Ltd, Turmaznidze Ltd, Sakhalkho Ltd, Molisani Ltd, IMPLEX Ltd, TSSU Ltd, as well as the representatives of American Clinic, French MERCK Ltd and representatives of the Ministry of Health of Georgia.
Within the presentation of «Services for our Georgian partners», the analytical laboratory «FDA Laboratory» LLC offered the services 2 of its laboratories that carry out the analysis of the drugs quality and bioequivalence, as well the microbiological studies. In addition, the attendees were introduced with services for the provision of the State Registration Certificate.
Presented services piqued keen interest and widely received by Georgian partners, since the analytical laboratory «FDA Laboratory» LLC is a resident of the EAEU member-country and is authorized to provide a Certificate of State Registration, thus ensuring Eurasian Economic Union market entry for Georgian partners (markets of Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan).
«Certification and Quality» LLC presented the scope and services for EAC declarations and certificates provision, and «Tonus-Les» LLC presented the services of a contract-research organization (CRO).
It is particularly auspicious that in order to take advantage of the services presented at the business event, there is no need to come to Armenia, as «Tonus-Les Georgia» LLC, which is the «Bridge of Cooperation», is located in Georgia.
The organizers of the event attach great importance to all prospects of developing close business relations between Armenia and Georgia, which not only take into account the needs of private businesses, but can become a new stimulus for both countries aimed at the development of the economic relations, especially taking into account the fact that Armenia can open the market of the EAEU for Georgia.