2024 թվականի ապրիլի 7-11-ը «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչներն աշխատանքային այց են կատարել Ղազախստան։
Աշխատանքային այցի ընթացքում եղել են այցելություններ ծխախոտ և ծխախոտային փոխարինիչներ (ֆիլտրով ծխախոտ, տաքացվող ծխախոտ, էլեկտրոնային ծխախոտ) արտադրող միջազգային ընկերություններ, ինչպիսիք են «Philip Morris Kazakhstan»-ը, «British American Tobacco»-ն, «JTI Kazakhstan»-ը և այլն, ինչպես նաև կնքվել են պայմանագրեր և հաստատվել նոր գործնական կապեր։
Հիշեցնենք, որ վերջերս «ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել նոր սարքավորումներ, վերապատրաստել է անձնակազմն ու ներդրել է անհրաժեշտ մեթոդներ։ Լաբորատորիան Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից նշանակվել է տվյալ ոլորտում հավատարմություն գնահատող մարմին։
Այս հետազոտությամբ հնարավոր է պարզել, թե ինչ նյութ և որքան է պարունակում ծխախոտային փոխարինիչը։ Փորձարկումը թույլ է տալիս տվյալ արտադրատեսակների կազմում ստուգել հետևյալ նյութերը՝
- ածխածնի մոնօքսիդ
- գլիցերին
- նիկոտին
- պրոպիլեն գլիկոլ
- ջուր
«ԷՖ-ԴԻ-ԷՅ Լաբորատորիա» ՍՊԸ-ն Հայաստանում և ամբողջ տարածաշրջանում ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների փորձարկումներ կատարող միակ լաբորատորիան է:

С 7 по 11 апреля 2024 года представители ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» были в Казахстане по бизнес проектам.
В ходе визита они встретились с производителями табачной продукции, в том числе с такими компаниями, как «Филип Моррис Казахстан», «Бритиш Американ Тобакко», «JTI Казахстан» и другими. Кроме того, были подписаны соглашения и установлены новые деловые связи.
Стоит отметить, что за последнее время ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» приобрела новое оборудование, провела переобучение персонала, внедрила необходимые методики. Лаборатория аккредитована по стандарту ГОСТ ИСО/ИЭК 17025-2019 и назначена Министерством экономики на компетентность в этой области.
Лабораторные исследования позволяют проверять следующие показатели в табачных изделиях:
- CO
- Глицерин
- Никотин
- Пропиленгликоль
- Вода
ООО «ЭФ-ДИ-ЭЙ Лаборатория» является единственным учреждением для анализа электронных сигарет как в Армении, так и во всем регионе.